Kurpie Białe i Zielone

„Kurpie Białe i Zielone” - pod taką nazwą upłynęła starszakom wycieczka rekreacyjno-dydaktyczna do Kadzidła w województwie podlaskim. Tego dnia wszystko było inne niż to, co dzieci znają z codzienności. Już w czasie drogi dzieci dowiedziały się co nieco o życiu i kulturze Kurpiów. Najbardziej zaciekawiły je pieśni i tańce kurpiowskie, takie jak „Stara Baba” czy Konik. Słysząc skoczną muzykę, aż nie mogły usiedzieć w swoich fotelach. Na miejscu dzieci przywitał opiekun skansenu i zaprosił je do jednej z chałup. Tam spotkały artystkę ludową ubraną w tradycyjny strój kurpiowski, która opowiedziała o tradycjach związanych ze świętami. Pokazała też dzieciom, jak wykonać zwierzątka, tzw. „Byśki” z ciasta z mąki pytlowej, które w tradycji kurpiowskiej miały świadczyć o zamożności i gościnności rodziny oraz były formą nagrody lub upominku dla dzieci i najbliższej rodziny. Dzieci tworzyły własne zwierzątka, które później zostały upieczone. Artystka pokazała też dzieciom, jak wykonać kwiaty z kolorowej krepiny, które służyły do ozdoby domów podczas świąt. Po zajęciach plastycznych w izbie ludowej przyszedł czas na przekąskę. Dzieci ze smakiem zajadały ciasto drożdżowe wypieczone w tradycyjny sposób. Następnie miały okazję zwiedzić zagrodę kurpiowską, w tym chatę i kuźnię. Od przewodnika dowiedziały się dużo o wyposażeniu domu i warsztatu oraz zobaczyły, jak wyglądały warunki mieszkalne z dawnych czasów. Po zwiedzaniu przyszedł czas na prawdziwą kurpiowską potańcówkę. Dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądają tańce kurpiowskie i nauczyć się podstawowych kroków. Na zakończenie zabawy zorganizowano wybory Miss i Mistera Kurpiów Zielonych. Wyprawa zakończyła się w restauracji, gdzie dzieci ze smakiem zjadły pyszny obiad. Do przedszkola wróciły z uśmiechem na twarzy i „Byśkiem” w kieszeni! 🙂  

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress