„Mówisz? Mówię!” – obchody Międzynarodowego Miesiąca Alternatywnych i Wspomagających Metod Porozumiewania się (AAC) 2015

Od wielu lat październik obchodzony jest na całym świecie jako miesiąc rozpowszechniania metod komunikacji wspomagającej. W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej ogłosiło październik miesiącem AAC pod hasłem „Mówisz? Mówię!”. Dzieci z pięciu przedszkoli w powiecie legionowskim, w tym z naszej placówki, uczyły się poprzez zabawę, jak porozumiewać się z osobami niemówiącymi. Podczas całego miesiąca dzieci brały udział w grze terenowej, która miała na celu odbiór przesyłek z trzech placówek znajdujących się na terenie Legionowa. Podstawowym zadaniem dzieci było odnalezienie plakatów propagujących AAC umieszczonych w Miejskim Ośrodku Kultury, Ratuszu Legionowskim, oraz Starostwie Powiatowym. Zawarte w nich informacje były wskazówkami do dalszych działań. Podczas trwania akcji dzieci uczestniczyły w wykładzie przeprowadzonym przez nauczycielkę z PZSiPS w Legionowie Liliannę Sadowską, dotyczącym sposobów komunikacji z osobami niemówiącymi, uczyły się gestów do piosenki „Bawimy się Razem”. Napisały też list za pomocą symboli do Starosty Legionowskiego pana Roberta Wróbla o tym, w jaki sposób komunikują się z osobami niemówiącymi. Podsumowanie akcji odbyło się 5 listopada 2015 r. w Ratuszu Legionowskim. Podczas imprezy dzieci niemówiące z PZSiPS w Legionowie wystawiły wzruszające przedstawienie, pt. „Brzydkie Kaczątko” w reżyserii Lilianny Sadowskiej, a na zakończenie wszystkie dzieci wspólnie wykonały piosenkę z użyciem gestów Makaton. Akcja objęta była patronatem Starostwa Legionowskiego.  

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress