AAC-owy przyjaciel

W październiku grupa Biedronek (4-latków) dostała zaproszenie do udziału w Akcji "AAC-owy przyjaciel", której współorganizatorem był Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Dzieci ze Szkoły Specjalnej napisały list, w którym zamiast słów użyły symboli. Symbole są jednym ze sposobów komunikacji z osobami niemówiącymi, dlatego Biedronki odpisały na list również posługując się obrazkami. Następnie wspólnie stworzyły plakat konkursowy mówiący o tym "Jak rozmawiać gdy nie można mówić". Dzieci bardzo wczuły się w problem niemówienia.

W ramach akcji przygotowały też dla swoich kolegów i koleżanek z Placówki Specjalnej wspaniałe przedstawienie pt. "Mała Syrenka", które zagrały 17 listopada w PZSiPS. Przesłanie spektaklu wzruszyło widzów do łez, gdyż dzieci pokazały, że należy KOCHAĆ mimo NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. Zagrały wspaniale używając jedynie symboli i gestów. Cała grupa dostała upominek za występ w postaci kolorowego namiotu.

W konkursie na najlepszy plakat, mówiący o sposobach komunikacji z osobami niemówiącymi (AAC) grupa Biedronek zdobyła I Miejsce. Plakat ten będzie wydrukowany w formie reklamy.  Akcja AAC-owy przyjaciel uwrażliwiła dzieci na osoby niepełnosprawne i pozwoliła zapoznać się z problemem niemówienia. Przesłaniem akcji było złamanie barier komunikacji pomiędzy dziećmi zdrowymi a ich niepełnosprawnymi rówieśnikami. Wszyscy są wobec siebie równi i nie można nikogo odtrącać!

Biedronki wiedzą to najlepiej 🙂